Kazimierza Wielka w hołdzie ofiarom mordu katyńskiego.

Kazimierskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, które odbyły się w poniedziałek, 14 kwietnia br. zainaugurowała Msza św. w  kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Eucharystię  koncelebrował proboszcz „górnej” parafii ksiądz kanonik Antoni Bialik.

 

Po Mszy św. uczestnicy patriotycznej uroczystości na czele z pocztami sztandarowymi przeszli przed budynek Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II, gdzie pod tablicą pamiątkową poświęconą Papieżowi Polakowi złożono kwiaty i zapalono znicze.
Główna uroczystość 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyła się na placu szkolnym byłego gimnazjum, na którym znajduje się posadzony w 2009 roku Dąb Pamięci oraz obelisk z tablicą pamiątkową, poświęcony porucznikowi Wojska Polskiego Leonowi Postawce z Odonowa, zamordowanemu w Katyniu w 1940 roku. Po wysłuchaniu hymnu polskiego, przed obeliskiem oficera biało-czerwone wiązanki kwiatów złożyły delegacje samorządu gminy i powiatu, rodzina porucznika Postawki oraz przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń, szkół, placówek opiekuńczo – wychowawczych, instytucji i partii politycznych. Honorową wartę w miejscach składania kwiatów pełniły Magdalena Celej i Katarzyna Żarnowiecka - harcerki z 28. Buskiej Drużyny Wielopoziomowej ZHP „Żywioły”, działającej w Kazimierskim Ośrodku Kultury.
Kontynuacją obchodów 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej były część oficjalna i artystyczna. W sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury zgromadzoną publiczność, w tym nauczycieli i uczniów gminnych szkół podstawowych powitał dyrektor ośrodka Czesław Kowalski i prowadząca konferansjerkę patriotycznego eventu Róża Dąbrowska. Podczas okolicznościowych wystąpień głos zabrali Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch i Starosta Kazimierski Jan Nowak.
W części artystycznej widzowie - młodzież i dorośli, obejrzeli przedstawienie pt. „Pamięć nie dała się zgładzić …”. Wykonawcami poruszającego programu, upamiętniającego dramat elity polskiej armii i kwiatu polskiej inteligencji, byli uczniowie Samorządowej  Szkoły Podstawowej im. ks. Andrzeja Biernackiego w Wielgusie. Młodzi artyści poprzez twórczość – słowo, muzykę i śpiew opowiedzieli historię mordu katyńskiego na jeńcach wojennych, w pełni ukazując obraz jednej z największych tragedii w dziejach narodu polskiego.
W podziękowaniu za niekonwencjonalną lekcję historii i patriotyzmu widzowie nagrodzili owacją na stojąco uczniów szkoły podstawowej z Wielgusa, którzy tak głęboki w treści i piękny w formie program przygotowali pod kierunkiem nauczycieli: pani Doroty Kuliś, pani Beaty Bojko oraz panów: Tomasza Kury i Grzegorza Krawczuka. Słowa podziękowania do wykonawców programu i ich opiekunów skierowali burmistrz Adam Bodzioch, zastępca burmistrza Łukasz Maderak i przewodnicząca Rady Miejskiej Wioletta Wójcik.