„I Gminny Turniej Sudoku" w KOK

„Logiczne myślenie - bez narkotyków i innych specyfików” - pod takim hasłem Kazimierski Ośrodek Kultury w dniu 17 listopada br. zorganizował „I Gminny Turniej Sudoku” dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Celem turnieju była popularyzacja łamigłówek liczbowych wśród młodzieży szkolnej, zachęcenie do aktywności intelektualnej, rozwijania logicznego myślenia, przewidywania i dostrzegania związków pomiędzy poszczególnymi etapami rozumowania. Dla dzieci, które lubią „bawić się liczbami”, rozwiązywanie sudoku nie tylko rozwija u nich matematyczne myślenie, ale jest idealną rozrywką i alternatywną formą spędzania wolnego czasu.

W rozgrywkach kazimierskiego turnieju udział wzięło piętnaście dziewcząt i pięciu chłopców reprezentujących szkoły podstawowe: nr 3 w Kazimierzy Wielkiej, Cudzynowicach i Zięblicach oraz młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół Samorządowych w Wielgusie i Publicznego Gimnazjum Samorządowego w Kazimierzy Wielkiej.

Uczestnicy, podzieleni na dwie kategorie wiekowe, rozwiązywali diagramy sudoku o trzech zróżnicowanych stopniach trudności: łatwy, trudny i bardzo trudny, w zależności ile początkowo było wpisanych cyfr w kwadraty danej planszy. Chociaż łamigłówki nie wymagały od dzieci stosowania żadnych rachunków matematycznych i z pozoru wydawały się banalnie łatwe, to bez cierpliwości, zdolności kombinacyjnej oraz umiejętności koncentracji logicznego myślenia prawidłowe rozwiązanie diagramu sudoku nie było możliwe.

W kategorii szkół podstawowych zwycięzcami turnieju zostali uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Kazimierzy Wielkiej. Najwięcej punktów zdobył szóstoklasista Daniel Kusak i tym samym otrzymał tytuł Mistrza „I Gminnego Turnieju Sudoku”. W młodszej kategorii konieczna była dogrywka między dziewczętami, które zdobyły taką samą ilość punktów. W efekcie, drugie miejsce wywalczyła piątoklasistka Joanna Możdżeń a trzecią lokatę zajęła uczennica klasy szóstej - Aleksandra Szarlińska.

W starszej kategorii najlepszymi w rozwiązywaniu łamigłówek okazali się trzecioklasiści z Publicznego Gimnazjum Samorządowego w Kazimierzy Wielkiej. Mistrzem turnieju została Klaudia Nowak, a kolejne miejsca na podium zajęły: Andżelika Marzec i Anna Nocoń.

W klasyfikacji drużynowej, po podsumowaniu zdobytych punktów przez wszystkich uczniów każdej szkoły, pierwsze miejsce wśród podstawówek zajęła kazimierska „trójka” (opiekun Jarosław Miszczyk), drugie miejsce przypadło Szkole Podstawowej w Zięblicach (opiekun Jacek Wojas), natomiast trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Cudzynowicach (opiekun Ewelina Adamska).

W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce otrzymało Publiczne Gimnazjum Samorządowe w Kazimierzy Wielkiej (opiekunowie: Bożena Sobieraj, Lucyna Kusak i Aleksandra Łukasiewicz), natomiast na miejscu drugim uplasowali się gimnazjaliści z Zespołu Szkół Samorządowych w Wielgusie (opiekun Wilhelm Włusek).

Tradycyjnie, zwieńczeniem turnieju było wręczenie dzieciom i młodzieży pamiątkowych dyplomów i nagród rzeczowych oraz wspólne zdjęcie.

Kazimierski Ośrodek Kultury dziękuje uczniom i nauczycielom za udział w turnieju oraz serdecznie gratuluje wszystkim uczestnikom „I Gminnego Turnieju Sudoku”.