"Szczypta folkloru" w Kazimierskim Klubie Seniora

W Kazimierskim Klubie Seniora odbyło się spotkanie pn. „Szczypta folkloru”. Seniorzy dzielili się swoją wiedzą na temat tradycji, folkloru oraz dawniej używanego słownictwa i przysłów związanych z naszym regionem, np. „Gdy na święty Walek deszcze, mrozy wrócą jeszcze”, „Na świętego Kazimierza, wyjdzie skowronek z pierza”, „Dzień się chwali wieczorem, a babę po śmierci”.

 

Goście z humorem odgadywali znaczenie słów, które wyszły z obiegu, np. kociuba, czyli pogrzebacz, kierzanka – maselnica, wątlica – stara baba, motowidło – przyrząd do nawijania nici, czółko - ozdobna opaska na głowę, rżysko – pole po skoszonym życie czy korcipka – krzewinka rosnąca nad rzeką. Panie, wszystkie pięknie odziane w ludowe chusty, idealnie wpasowały się w klimat spotkania, które przebiegło w miłej i wesołej atmosferze.

Kazimierscy seniorzy gościli funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej: Komendanta insp. Jakuba Kosiń, Naczelnika Prewencji i Ruchu Drogowego asp. sztabowego Grzegorza Mroza i st. sierż. Monikę Cichy. Policjanci, w ramach konsultacji społecznych dotyczących „Założeń Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w Polsce” przedstawili seniorom cel i istotę tworzenia takiej mapy oraz zapoznali ich ze stanem bezpieczeństwa na terenie powiatu kazimierskiego.

Autorzy zdjęć: st. sierż. Monika Cichy i Halina Woźniak