Laureaci XIII Przeglądu Jacka Kaczmarskiego uświetnili 35. rocznicę stanu wojennego

Przegląd Twórczości Jacka Kaczmarskiego, zorganizowany po raz trzynasty przez Kazimierski Ośrodek Kultury w partnerstwie z Międzyzakładową Organizacją Związkową NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej jest sztandarową imprezą, odbywającą się w ramach obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Tradycyjnie, patronat honorowy nad przeglądem objęli: Adam Bodzioch Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Jan Nowak Starosta Kazimierski i Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność” w Kielcach.

Ideą przeglądu jest propagowanie wśród młodego pokolenia twórczości Jacka Kaczmarskiego - poety, kompozytora, pieśniarza i barda „Solidarności” oraz upamiętnienie tragicznych wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku. Projekt ten, mający charakter artystyczny oraz edukacyjny w zakresie recytacji, muzyki i wokalistyki składał się z dwóch etapów: wtorkowego konkursu recytatorskiego (z którego szczegółowa relacja została zamieszczona w poprzednim artykule) i sobotniego konkursu piosenki.

Pierwsze miejsce wśród miłośników „żywego słowa”, interpretacją utworu pt. „Chłosta”, wywalczyła Gabriela Leśniak z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej, przygotowana przez p. Mariolę Czarny. Na drugiej pozycji uplasowała się Natalia Bysińska z Zespołu Szkół Zawodowych w Skalbmierzu, która przygotowana została przez p. Dorotę Bijak. Trzecie miejsce zajęła gimnazjalistka Natalia Janus z Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu, przygotowana przez p. Agatę Prusek. Wyróżnienia otrzymały: Natalia Klimczyk z kazimierskiego liceum, którą przygotowałą p. Mariola Czarny oraz Maria Sobieraj - uczennica p. Beaty Buła z Gimnazjum w Cieszkowach.

 

W sobotę, 10 grudnia w sali widowiskowej miała miejsce druga odsłona przeglądu - konkurs piosenki. Przed komisją konkursową i publicznością wystąpiła młodzież ze szkół i instytucji kultury z powiatu kazimierskiego, buskiego i pińczowskiego. Wokaliści reprezentowali:

- Publiczne Gimnazjum Samorządowe w Kazimierzy Wielkiej

- Zespół Szkół Samorządowych w Wielgusie

 

- Gimnazjum w Cieszkowach

- Liceum Ogólnokształcące w Kazimierzy Wielkiej

- Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach

- Zespół Szkół Zawodowych w Skalbmierzu

- Gimnazjum nr 2 w Pińczowie

- Centrum Kultury w Tuczępach

- Kazimierski Ośrodek Kultury w Kazimierzy Wielkiej

Talenty wokalne młodzieży oceniało jury w składzie: p. Zbigniew Janik – emerytowany nauczyciel muzyki, kapelmistrz orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Zięblicach, p.Robert Basiak – instruktor muzyki, kapelmistrz skalbmierskiej orkiestry dętej, organista w kolegiacie skalbmierskiej oraz p.Przemysław Kurek – wielokrotny uczestnik i laureat Przeglądu Twórczości Jacka Kaczmarskiego, uczeń szkoły muzycznej II stopnia w Krakowie

Pierwszą nagrodę za interpretację utworu pt. „Bal u Pana Boga”, wyśpiewała trzynastoletnia Amelia Mazur reprezentująca Centrum Kultury w Tuczępach w powiecie buskim, którą przygotował i na pianinie akompaniował p. Tomasz Mazur.

W gronie laureatów znaleźli się uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej, szlifujący swój talent pod kierunkiem Beaty Niebylickiej. Drugie miejsce zajęła Angelika Białczyk, trzecie Piotr Parada a wyróżnienie otrzymała Natalia Sikora. W konkursie piosenki wyróżniona została również gimnazjalistka Wiktoria Prasałek z Centrum Kultury w Tuczępach, przygotowana przez p. Tomasza Mazura.

Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych odbyła się uroczysta gala finałowa przeglądu, tradycyjnie połączona z obchodami kolejnej, 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Przedstawicieli władz samorządowych, związkowych struktur „Solidarności” i wszystkich zgromadzonych gości powitał Czesław Kowalski dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, który następnie poprosił publiczność o uczczenie minutą ciszy pamięć ofiar stanu wojennego i tych, którzy wówczas walczyli o wolność, ale już od nas odeszli.

W części oficjalnej okolicznościowe przemówienia wygłosili patroni honorowi przeglądu: Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch, Starosta Kazimierski Jan Nowak oraz Kazimierz Pasternak Zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” w Kielcach. W swych wystąpieniach samorządowcy przywoływali atmosferę lat 80-tych, mówili m.in. o systemie represji władzy komunistycznej, ówczesnym poczuciu wspólnoty Polaków oraz roli opozycyjnej „Solidarności”. Ponadto gratulowali organizatorom udanego projektu i konsekwencji w corocznej organizacji przeglądu, który jest niekonwencjonalną lekcją historii oraz podkreślali, że właśnie poprzez poezję i piosenki Jacka Kaczmarskiego młodzież przypomina o wydarzeniach sprzed 35 lat i przekazuje o nich wiedzę młodemu pokoleniu Polaków.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m. in. także: prof. Wiktor Adamus z Uniwersytetu Jagiellońskiego - brat nieżyjącego Tadeusza Adamusa z Łyczakowa, działacza "Solidarności" lat 80-tych, internowanego w stanie wojennym, zastępca burmistrza Łukasz Maderak, przewodniczący Rady Powiatu Marek Augustyn i wiceprzewodniczący Krzysztof Klimek, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej Roman Litwiniuk oraz jego zastępca Jarosław Miszczyk.

Po wystąpieniach odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów i nagród rzeczowych laureatom przeglądu, które wręczali fundatorzy nagród: burmistrz Adam Bodzioch, starosta Jan Nowak, dyrektor Czesław Kowalski oraz Wioletta Grudzień, reprezentująca właścicieli księgarni „Kopciuszek” w Kazimierzy Wielkiej. W imieniu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” w Kielcach i NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej nagrody wręczył przewodniczący nauczycielskiej organizacji Roman Litwiniuk.

Tradycyjnie, głównym punktem części artystycznej obchodów był koncert laureatów konkursu recytatorskiego i piosenki, podczas którego utwory poetyckie i muzyczne zaprezentowali zwycięzcy trzynastej edycji "Przeglądu Twórczości Jacka Kaczmarskiego”.

 

W holu Kazimierskiego Ośrodka Kultury można było obejrzeć wystawę czarno - białych zdjęć obrazujących represyjne działania ówczesnej władzy i codzienne życie Polaków w okresie stanu wojennego.