(Pseudo) MOCARZ ... ale jakim kosztem? – dramatyczny spektakl grupy “APROPO”

Fascynacja bronią palną, porzucenie przez dziewczynę, brak porozumienia z rodzicami, skutki zażywania tzw. dopalaczy, wyładowywanie agresji na rówieśnikach i bezsensowna śmierć niewinnych ludzi - to osnowa spektaklu teatralnego pt. „Mocarz”, którego premiera odbyła się 14 czerwca br. w Kazimierskim Ośrodku Kultury.

 

Kazimierskiego „Mocarza”, według własnego scenariusza wyreżyserowała Ewa Wiejacha – pedagog, instruktor teatralny w Kazimierskim Ośrodku Kultury i ekspert ogólnopolskiego programu profilaktycznego PaT. Na scenie zagrali młodzi aktorzy z prowadzonej przez nią grupy teatralnej „APROPO”, którzy mieli duży wkład w powstanie scenariusza. Premierowe przedstawienie obejrzało ponad czterystu uczniów klas szóstych szkół podstawowych i gimnazjalistów. Przesłanie spektaklu, to odpowiedź młodzieży na fakt agresji i przemocy rówieśniczej. Inspiracją były prawdziwe wydarzenia, jakie rozegrały się w szkole średniej w Stanach Zjednoczonych, gdzie dwoje nastolatków brutalnie zastrzeliło z broni palnej trzynastu swoich rówieśników polując na nich, jak na zwierzęta. Młodzi ludzie poprzez sztukę postanowili odpowiedzieć na pytanie, co dzieje się w umyśle młodego człowieka, jakie zdarzenia wpływają na to, że postanawia zabić.

Głównym bohaterem spektaklu pt. „Mocarz” był Igor, nieśmiały, sfrustrowany nastolatek, z obniżonym poczuciem wartości. Tytułowym „mocarzem” staje się po zażyciu dopalaczy, które dają mu pozorną siłę. Fascynacja bronią, odtrącenie przez dziewczynę, wyśmiewanie przez rówieśników, brak porozumienia z rodzicami, wreszcie zażywanie dopalaczy doprowadzają do tragicznego finału: postanawia wyładować swoją agresję na rówieśnikach i sięga po broń, aby udowodnić, że jest KIMŚ – tytułowym MOCARZEM. Historię wielkiego dramatu nastolatka młodzi aktorzy zadedykowali ofiarom przemocy i agresji w szkołach. Niezwykle poruszającą sztukę zamknięto w surowej scenografii - bez dekoracji i rekwizytów. Jedynie czarne kostiumy aktorów i efekty świetlne potęgowały dramaturgię widowiska. Najważniejsza była jednak treść, którą młodzi wykonawcy swoją grą i niewątpliwym kunsztem aktorskim w emocjonalny i poruszający sposób przekazali publiczności. Ta z kolei nagrodziła aktorów „APROPO” burzliwą owacją na stojąco.

Znakomitego występu pogratulowali wykonawcom i wyrazili uznanie dla działań profilaktycznych grupy Czesław Kowalski dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury oraz Adam Bodzioch Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, który ufundował i wręczył młodym aktorom upominki w postaci sprzętu audio. Miłym akcentem były kwiaty dla aktorów od gimnazjalistów z Czyżowic. Pod dużym wrażeniem występu był Robert Lalewicz, dyrektor Gimnazjum w Cieszkowach, który w krótkich słowach podziękował wykonawcom za występ i przekazane treści, będące wyraźną informacją dla młodzieży, że dopalacze dają pozorną siłę, a pozorni mocarze to ludzie przegrani.                  

Prapremiera spektaklu pt. „MOCARZ” miała miejsce 30 maja br. w starych murach Teatru Zależnego w Krakowie, gdzie grupa „APROPO” pokazała spektakl krakowskiej publiczności w ramach Krakowskiego Maratonu Teatralnego.