Jasełka Bożonarodzeniowe w wykonaniu uczniów kazimierskiej "jedynki"

W czwartek, 19 grudnia 2019 r. w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe w wykonaniu uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kazimierzy Wielkiej.

 

Na widowni zasiedli pozostali uczniowie tejże szkoły wraz z dyrekcją, gronem pedagogicznym i pracownikami administracji. Nie zabrakło także rodziców i bliskich uczniów. Wszyscy z uwagą oglądali przedstawienie, chcąc na nowo wejść w tajemnicę wydarzeń sprzed ponad 2000 lat.

W Jasełkach wzięli udział uczniowie z klas 3-6, przygotowani przez p. Beatę Kuchnecką, księdza Marcina Bączka z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. oraz chór wraz z instrumentalistami, przygotowany przez p. Grzegorza Krawczuka, nauczyciela muzyki.

Scenariusz oparty był na ewangelicznym opisie wydarzeń, o których czytamy zawsze przy wigilijnym stole. Narrator więc najpierw wprowadził wszystkich w kontekst historyczny, informując o zarządzeniu przez cezara Augusta spisu ludności w całym ówczesnym świecie. Z tego to powodu Józef i Maryja muszą udać się do Betlejem, do miasta rodzinnego św. Józefa, ale także miasta króla Dawida. Tam nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Nowonarodzony Król Żydowski przyszedł na świat w ubogiej stajni, nieprzyjęty przez nikogo do domu czy gospody.

W kolejnych aktach przedstawienia aniołowie wyśpiewali chwałę Bogu, za posłanie na świat swojego Syna, a także obwieścili pasterzom tę radosną nowinę. Do żłobka przybyli więc pasterze, składając z pokorą swoje dary. Zanim przyszli tu Trzej Mędrcy ze Wschodu, widzimy ich u Heroda, który czyhał na życie Dzieciny. Dopiero idąc dalej, za przewodem Gwiazdy, udają się do Betlejem, by oddać cześć, składając dary.

Przedstawienie zakończyły słowa króla Baltazara: „Tak nas ukochałeś, że z miłości ku nam, naturę ludzką na siebie przyjąć raczyłeś. Cierpienie i ból tej ziemi dzielisz z nami..” a także Anioła: „Cieszcie się ludzie na całej ziemi, Jezus przyszedł z darami swoimi. Pobłogosław Jezu Drogi, aby pokój zapanował na całym świecie, Aby radość była wokół - pobłogosław Boże Dziecię”.

Całość inscenizacji ubogacał piękny śpiew szkolnego chóru, który wykonywał tradycyjne kolędy, zachęcając wszystkich do wspólnego radowania się z Bożego Narodzenia.

Po zakończeniu Jasełek pani Dyrektor Monika Szaleniec złożyła wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia, łamiąc się symbolicznie opłatkiem. Wręczyła także pamiątkowe dyplomy i nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego na zaprojektowanie logo pn. "Przyjaciel szkoły".

Zdjęcia: Dorota Pilarska
Tekst: ksiądz Marcin Bączek